ارسال صورتحساب الکترونیکی طلافروشی و سکه

 • سه شنبه 04/اردیبهشت/1403
 • مدت زمان تقریبی مطالعه
ارسال صورتحساب الکترونیکی طلافروشی و سکه

سکه فروشان چگونه باید صورت حساب الکترونیکی به سامانه مودیان ارسال کنند؟

از آنجایی که از اول فروردین 1403 طلا فروشان و فروشندگان سکه به ارسال صورتحساب در سامانه مودیان الزام شده اند، ارسال صورتحساب سکه باید انجام شود.

نظر به اینکه با اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 اصل طلا، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور از تاریخ 1400/10/13 معاف از مالیات و عوارض است؛ صرفاً اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ ٩ درصد (9 ٪) است. لذا ضرورت دارد فروشندگان مصنوعات یاد شده نسبت به تفکیک موارد معافیت (اصل طلا ، جواهر وپلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده) از سایر موارد در صورتحساب فروش صادره اقدام نمایند تا امکان محاسبه و دریافت مالیات و عوارض بر مبنای اجزای یاد شده مشمول باشد.

نکات ثبت صورتحساب برای سکه

 1. سکه فروشان می توانند با الگوی طلا، جواهر مالیتور صورتحساب های فروش خود را ثبت کنند.
 2. باید شناسه ای با نرخ ارزش افزوده صفر انتخاب کنند.
 3. فیلد های اجرت و حق العمل طبیعتا مبلغی ندارند.
 4. اما در برخی موارد سود وجود دارد و در برخی موارد خیر.
 5. اگر فیلد سود پر شود، مالیات فقط به همان مبلغ سود تعلق می گیرد و اگر وارد نشود کل مبلغ بدون هیچ ارزش افزوده ای ثبت می شود.
 6. اگر اطلاعات مشتری را ندارند می توانند نوع شخص خریدار را مصرف کننده نهایی انتخاب کنند تا نیازی به ثبت اطلاعات خریدار نباشد.

شناسه کالا و خدمت سکه

شناسه کالا سکه، عمومی و معاف از مالیات به شرح زیر است که می توانید در مالیتور از آن استفاده کنید.

شناسه کالا یا خدمتنام کالا یا خدمت
2720000170487
سکه طلا، نوع نیم بهار آزادی
2720000225606 سکه طلا، بانک مرکزی، وزن 1.01 گرمی
2720000170500سکه طلا، نوع تمام بهار آزادی طرح جدید
2720000170470 سکه طلا، نوع ربع بهار آزادی
2720000019366 سکه طلا مسکوکات داخلی
2710000019367سکه طلا مسکوکات داخلی

ارسال صورتحساب الکترونیکی طلا، جواهر و پلاتین به سامانه مودیان با مالیتور

مالیتور نرم افزار واسط مالیاتی است که از طریق آن می توانید صورتحساب های خود را به سامانه مودیان و کارپوشه خود ارسال کنید. این سامانه آنلاین تمامی نیاز های شما جهت امور صورتحساب ها برطرف می کند و تمامی الگوها را پوشش می دهد. برای ارسال صورتحساب طلا و جواهر و سکه می توانید از مالیتور کمک بگیرید. شروع ارسال رایگان در اختیار شماست.

بیشتر بدانید: ارسال صورتحساب الکترونیکی طلا جواهر و پلاتین به سامانه مودیان

بطور خلاصه موارد لازم قبل و حین ارسال الکترونیکی به شرح زیر است که می توانید با کمک پشتیبانی 88430578 سوالات مرتبط را برطرف نمائید.

 1. دریافت شناسه یکتا و کلید خصوصی
 2. پیدا کردن شناسه کالا و خدمت
 3. ثبت نام در مالیتور و ثبت مودی
 4. ایجاد فاکتور و ارسال به کارپوشه

در همه موارد می توانید از امکانات مجموعه مالیتور بهره مند شوید. برای دریافت و تولید CSR رایگان کلیک کنید. همچنین می توانید فاکتور های خود را پرینت و یا pdf با امضای دیجیتالی داشته باشید.

عدم الزام فعالان حوزه طلا و جواهر به ثبت همزمان صورتحساب الکترونیکی در دو سامانه مودیان و جامع تجارت

پنجشنبه، 13 اردیبهشت 1403

به گزارش روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور؛ در راستای تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی، مودیانی که ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی شده اند از جمله مودیان طلا و جواهر، اختیار دارند از طریق ثبت صورتحساب در سامانه مودیان (ارسالی توسط مودی یا شرکت های متعمد) یا سایر سامانه های دولتی از جمله سامانه جامع تجارت صورتحساب های خود را ارسال نمایند. بدیهی است در صورت ارسال صورتحساب از طریق سامانه جامع تجارت و دریافت تاییدیه ثبت آن در سامانه مودیان (تاییدیه مذکور در سامانه جامع تجارت نیز قابل نمایش است)، در اجرای تبصره 3 ماده 8 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان الحاقی طی ماده (6) قانون تسهیل تکالیف مودیان نیازی به ثبت مجدد صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان توسط مودی نخواهد بود.

همچنین طی نامه ای که در تاریخ 23 ردیبهشت 1403 به جناب بذرافشان ابلاغ شده است:

ثبت موجودی در سامانه جامع تجارت صرفاً برای واردات صادرات و تولید است و منظور از تولید تولید اصل طلا می باشد که در معدن انجام می شود و لذا زنجیره های بعد از تولید نظیر کارگاه های ساخت و پرداخت و طلا فروشی ها و کیفی ها مصداق آن نیستند.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید