ارسال صورتحساب الکترونیکی طلا جواهر و پلاتین به سامانه مودیان

 • پنجشنبه 23/آذر/1402
 • مدت زمان تقریبی مطالعه
ارسال صورتحساب الکترونیکی طلا جواهر و پلاتین به سامانه مودیان

قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا، جواهر و پلاتین

با توجه به قانون دوشنبه ١٣ دی ١4٠٠، ابراهیم محمدولی- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران- نحوه اجرای این قانون را به واحدهای صنفی خود ابلاغ کرد:

در متن اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران آمده است: توجه همکاران ارجمند را به موارد ذیل جلب می نماید:

1- نظر به اینکه با اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 اصل طلا، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور از تاریخ 1400/10/13 معاف از مالیات و عوارض است؛ صرفاً اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ ٩ درصد (9 ٪) است. لذا ضرورت دارد فروشندگان مصنوعات یاد شده نسبت به تفکیک موارد معافیت (اصل طلا، جواهر وپلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده) از سایر موارد در صورتحساب فروش صادره اقدام نمایند تا امکان محاسبه و دریافت مالیات و عوارض بر مبنای اجزای یاد شده مشمول باشد.

2- براساس قانون مذکور، فروشندگان مصنوعات ساخته شده از طلا، جواهر و پلاتین از تاریخ 1400/10/13 به هیچ عنوان مجاز به دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از اصل طلا، جواهر و پلاتین نیستند و در صورت عدم رعایت بند (1) نه تنها باید مالیات و عوارض دریافتی را عودت نمایند بلکه مشمول جریمه ای معادل دو برابر مالیات و عوارض دریافتی نیز می شوند که غیر قابل بخشودگی است.»


مالیات طلا، مالیاتی است که بر اساس نرخ تعیین شده در قانون، در هنگام فروش طلا، از خریداران آن اخذ گردیده و توسط فروشنده به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز می گردد. در واقع اغلب خریداران طلا، افرادی هستند که تلاش دارند سرمایه خود را از تورم حفظ کنند. اما در زمان خرید طلا، علاوه بر میزان طلایی که خریداری می کنید باید هزینه اجرت ساخت، اجرت فروشنده و مالیات بر ارزش افزوده آن را نیز پرداخت کنید.

همین سه فاکتور به میزان قابل توجهی قیمت هر گرم طلا را افزایش می دهد. مالیات طلایی که پرداخت می کنید، در واقع مالیات بر ارزش افزوده است. نحوه محاسبه میزان مالیات بر ارزش افزوده طلا​، مطابق قانون جدید مالیات طلا به این صورت بوده که نرخ 9%، صرفا، به اجرت و سود تعلق گرفته و اصل طلا، معاف از مالیات می باشد.

نحوه محاسبه مالیات طلا و اجرت طلا

طبق بخشنامه ارزش افزوده طلافروشان ممکن است برخی از طلافروشان در ابتدا مالیات بر ارزش افزوده را محاسبه کنند و سپس به سراغ سود طلا بروند. در برخی از شرایط هم طلافروش وزن کل طلا را در پایان کار ضرب می کند. البته کلیه اقداماتی که انجام می شود از همین فرمول تبعیت می کند و در قیمت نهایی طلای خریداری شما هیچ تأثیر خاصی ندارد.

9% مالیات بر ارزش افزوده + 7% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای 18 عیار))

مثال زیر، نحوه محاسبه مالیات طلا را به روشنی توضیح می دهد:

تصور کنید که ارزش یک گرم طلای خالص، 115000 تومان بوده و اجرت ساخت آن نیز 15000 تومان باشد. در این صورت، ارزش یک گرم طلا، با اجرت، 130000 تومان خواهد بود. اگر فروشنده، 7 درصد سود در فروش این طلا داشته باشد، در نهایت، ارزش یک گرم طلای ساخته شده، همراه با اجرت و سود فروشنده، 139000 تومان خواهد شد.

سامانه مودیان و مالیات طلا

نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند:

جهت صدور صورتحساب الکترونیکی حسب اصلاحیه آیین نامه اجرایی موضوع ماده (95) قانون مالیات های مستقیم، بر اساس معاملات و فعالیت های مختلف و متناسب با نوع کسب و کار مودیان، الگوهایی برای انواع صورتحساب الکترونیکی مشخص شده است. هر الگوی صورتحساب الکترونیکی دارای برخی اقلام اختصاصی و برخی اقلام مشترک با سایر الگوها می باشد. این اقلام مختص صورتحساب الکترونیکی بوده و اقلام دیگری را شامل نمی شود. الگوهای مختلف بشرح ذیل اعلام می گردد:

الگوهای صورتحساب الکترونیکی نوع اول:

 • الگوی اول (فروش کالا و خدمات)
 • الگوی دوم (فروش ارز): این الگو صرفا توسط صرافی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • الگوی سوم (صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین): این الگو صرفا توسط فروشندگان طلا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • الگوی چهارم (قرارداد پیمانکاری)
 • الگوی پنجم (قبوض خدماتی)
 • الگوی ششم (بلیط هواپیما)
 • الگوی هفتم (صادرات)

الگوهای صورتحساب الکترونیکی نوع دوم:

 • الگوی اول (فروش کالا و خدمات)
 • الگوی دوم (صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین): این الگو صرفا توسط فروشندگان طلا مورد استفاده قرار می گیرد.

الگوی صورتحساب الکترونیکی نوع سوم:

 • رسید یا گزارش الکترونیکی دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی دارای شماره منحصر بفرد مالیاتی

جزئیات هر یک از این الگوها از جمله اقلام اطلاعاتی هر الگو، مشخصات و ضوابط اعتبارسنجی هر قلم اطلاعاتی در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه ­های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورالعمل ها و نرم افزارهای مرتبط، در دسترس می باشد. منبع

مشمولین سامانه مودیان می توانند از واسط های مالیاتی برای ارسال صورتحساب کمک بگیرند.

فیلدهای اجباری صورتحساب الکترونیکی الگوی طلا وجواهر

 • شماره منحصر به فرد مالیاتی
 • تاریخ و زمان صدور صورتحساب
 • تاریخ و زمان ایجاد صورتحساب
 • شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب مرجع (برای اصلاح، ابطال و برگشت از فروش کاربرد دارد)
 • الگوی صورتحساب
 • موضوع صورتحساب
 • شماره اقتصادی فروشنده
 • مجموع مبلغ قبل از کسر تخفیف
 • شناسه کالا یا خدمت
 • تعداد یا مقدار
 • مبلغ واحد
 • مبلغ قبل از تخفیف
 • مبلغ تخفیف
 • مبلغ بعد از تخفیف
 • نرخ و مبلغ مالیات بر ارزش افزوده
 • اجرت ساخت
 • سود فرروشنده
 • حق العمل
 • جمع کل اجرت، حق العمل و سود
 • عیار (آپدیت آخر سامانه مودیان در مورد طلا، جواهر و پلاتین)

شناسه کالا عمومی طلا، جواهر و پلاتین

لیست شناسه کالا و خدمت مرتبط با طلا، جواهر و پلاتین را برای شما جدا کرده ایم. برای ارسال صورتحساب الکترونیکی نیاز است کالا و خدمت خود را انتخاب کنید. این شناسه باید عمومی باشد و در سایت استاف آیدی باشد. همچنین می توانید شناسه اختصاصی خودرا دریافت نمایید. منبع سایت استاف آیدی 22 آذرماه

در ادامه بخشی از شناسه کالاهای عمومی موجود را خواهید دید.

شناسه کالا یا خدمتنام کالا یا خدمت
2710000004868
سنگ معدن اولیه طلا
2710000050483 پودر طلا آلیاژی
2720000050499 شمش طلا استاندارد
2720000050505 فویل طلا
2710000050612سنگ معدن اولیه طلا و نقره
2710000174684
کلوخه کانی طلا دار
2720000174690
پودر کانی طلا دار
2710000185796 - معاف و 9 درصدپیرسینگ طلا زیورآلات ساخته شده از طلا
2710000044673 - معاف
انگشتر طلا زیورآلات ساخته شده از طلا
2710000188315 - معاف
دکمه سردست طلا زیورآلات ساخته شده از طلا
2720000044696 - معاف
آویز گردنبند طلا زیورآلات ساخته شده از طلا
2710000044925 - معاف
سکه طلا مسکوکات خارجی
2710000044741 - معاف
پلاک طلا زیورآلات ساخته شده از طلا

ارسال صورتحساب الکترونیکی طلا، جواهر و پلاتین به سامانه مودیان با مالیتور

مالیتور نرم افزار واسط مالیاتی است که از طریق آن می توانید صورتحساب های خود را به سامانه مودیان و کارپوشه خود ارسال کنید. این سامانه آنلاین تمامی نیاز های شما جهت امور صورتحساب ها برطرف می کند و تمامی الگوها را پوشش می دهد. برای ارسال صورتحساب طلا و جواهر که بخش های اجرت ساخت، سود فروشنده و حق العمل در آن ضرورت دارد می توانید از مالیتور کمک بگیرید. شروع با ارسال رایگان در اختیار شماست.

بیشتر بدانید: ارسال صورتحساب الکترونیکی طلافروشی و سکه

بطور خلاصه موارد لازم قبل و حین ارسال الکترونیکی به شرح زیر است که می توانید با کمک پشتیبانی 88430578 سوالات مرتبط را برطرف نمائید.

 1. دریافت شناسه یکتا و کلید خصوصی
 2. پیدا کردن شناسه کالا و خدمت
 3. ثبت نام در مالیتور و ثبت مودی
 4. ایجاد فاکتور و ارسال به کارپوشه

در همه موارد می توانید از امکانات مجموعه مالیتور بهره مند شوید. برای دریافت و تولید CSR رایگان کلیک کنید. همچنین می توانید فاکتور های خود را پرینت و یا pdf با امضای دیجیتالی داشته باشید.

آموزش ویدئویی ثبت صورتحساب الکترونیکی با الگوی طلا، جواهر و پلاتین

در این ویدئو بصورت خلاصه می توانید مراحل ثبت صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان را در مالیتور مشاهده نمایید.

ارزش افزوده طلا 9 درصد باقی ماند

ارزش افزوده طلا درسال 1403 همان 9 درصد باقی ماند.

توییتر خدابنده

📣مدیر کل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، داوود خدابنده:

پیرامون افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در قانون بودجه سال 1403، نرخ مالیات بر ارزش افزوده اجرت ساخت، حق العمل و سود برای الگوی طلا، جواهر و پلاتین بدون تغییر مانده و همچون گذشته 9 درصد است.

عیار در طلا

برای عیار در طلا مواردی اضافه شده است مانند:

در صورتحساب های الکترونیکی با الگوی طلا، جواهر و پلاتین اجرت ساخت (TA) به قیمت خام افزوده می شود و از رابطه زیر تبعیت می
نماید.
TA < Es
Es= مبلغ قبل از تخفیف

عیار

عیار طلا به درجه خلوص طلا در هر شی طلایی اطلاق می شود. اعشاری (حداکثر تعداد رقم صحیح 4، حداکثر تعداد رقم اعشار2) cui

با توجه به الگوی صورتحساب تعیین می شود در صورتحسابهای الکترونیکی با الگوی طلا، جواهر و پلاتین،از این فیلد برای نمایش درجه خلوص طلا فروخته شده استفاده می گردد.

عیار می بایست بزرگتر از صفر و کوچکتر مساوی هزار باشد.

0< cui <= 1000.00

عدم الزام فعالان حوزه طلا و جواهر به ثبت همزمان صورتحساب الکترونیکی در دو سامانه مودیان و جامع تجارت

پنجشنبه، 13 اردیبهشت 1403

به گزارش روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور؛ در راستای تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی، مودیانی که ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی شده اند از جمله مودیان طلا و جواهر، اختیار دارند از طریق ثبت صورتحساب در سامانه مودیان (ارسالی توسط مودی یا شرکت های متعمد) یا سایر سامانه های دولتی از جمله سامانه جامع تجارت صورتحساب های خود را ارسال نمایند. بدیهی است در صورت ارسال صورتحساب از طریق سامانه جامع تجارت و دریافت تاییدیه ثبت آن در سامانه مودیان (تاییدیه مذکور در سامانه جامع تجارت نیز قابل نمایش است)، در اجرای تبصره 3 ماده 8 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان الحاقی طی ماده(6) قانون تسهیل تکالیف مودیان نیازی به ثبت مجدد صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان توسط مودی نخواهد بود.

طلا اطلاعیه

ثبت موجودی در سامانه جامع تجارت

یکشنبه، 23 اردیبهشت 1403

جناب آقای بذرافشان

رئیس محترم اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا جواهر نقره و سکه تهران

موضوع ثبت موجودی در سامانه جامع تجارت

با سلام و احترام

پیرو نامه شماره 6773909 مورخ 1403٫02٫19 و با عنایت به نامه های شماره 2671322 مورخ 1403٫02٫22 ص٫م٫69956 مورخ 1403٫02٫22 معاونت محترم تجارت و خدمات وزارت صنعت معدن و تجارت و با توجه به جلسه هم اندیشی روز یکشنبه مورخ 1303٫02٫23 در محل مسجد امام بازار که با حضور معاونت محترم تجارت و خدمات وزارت متبوع، رئیس محترم اتاق اصناف ایران، مسئولین مربوطه و اعضای آن صنف برگزار شد و به اطلاع می رساند بر اساس مکاتبات مذکور ثبت موجودی در سامانه جامع تجارت صرفاً برای واردات صادرات و تولید است و منظور از تولید تولید اصل طلا می باشد که در معدن انجام می شود و لذا زنجیره های بعد از تولید نظیر کارگاه های ساخت و پرداخت و طلا فروشی ها و کیفی ها مصداق آن نیستند. لذا شایسته است مراتب در اسرع وقت ضمن اطلاع رسانی به صنف مربوطه اقدامات و پیگیری های موثر جهت فعالیت واحدهای صنفی استان با فوریت انجام و نتیجه به این اداره کل اعلام گردد.

حسن میرزایی

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید