مالیات ساخت و فروش ساختمان و تکالیف مودیان مشمول

  • چهارشنبه 12/اردیبهشت/1403
  • مدت زمان تقریبی مطالعه
مالیات ساخت و فروش ساختمان و تکالیف مودیان مشمول

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد:

شرایط تعلق مالیات ساخت و فروش ساختمان و تکالیف مودیان مشمول

سازمان امور مالیاتی کشور، شرایط تعلق مالیات درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان و تکالیف مودیان مشمول را اعلام کرد.

چهارشنبه، 12 اردیبهشت 1403

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دفتر امور مودیان و خدمات مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای، شرایط تعلق مالیات درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان و تکالیف مودیان مشمول ماده (77) قانون مالیات های مستقیم را اعلام کرد.

متن اطلاعیه مذکور به شرح زیر است:

اطلاعیه

قابل توجه مشمولین ماده (77) قانون مالیات های مستقیم

درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان که پروانه ساختمانی آن ها در شهرهای با جمعیت بالاتر از یکصد هزار نفر، از 1395/01/01 و پس از آن صادر شده باشد، به ترتیب زیر مشمول مالیات ساخت و فروش خواهد بود:

1- آن دسته از اشخاص حقیقی که در زمان اولین نقل و انتقال ملک بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار ساختمان برای آن ها نگذشته باشد و کلیه اشخاص حقوقی فارغ از تاریخ صدور گواهی پایان کار که اقدام به ساخت و فروش ساختمان نموده باشند، مشمول مالیات ساخت و فروش، محسوب می شوند.

2- اولین نقل و انتقال ساختمان های مشمول مالیات ساخت و فروش (اعم از عرصه و اعیانی) علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (59) قانون مالیات های مستقیم، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ 10 درصد به مأخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال خواهد بود. مالیات قطعی مودیان مشمول این مالیات، پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط تعیین می شود.

3- درآمد ناشی از اولین انتقال حق واگذاری محل نیز مشمول مالیات ساخت و فروش است.

4- نقل و انتقال ساختمان ­های درحال ساخت و ناتمام، علاوه بر مالیات نقل و انتقال موضوع ماده (59) قانون، با توجه به میزان پیشرفت عملیات ساختمان و درآمد حاصله در آن مقطع، مشمول مالیات ساخت و فروش و مالیات علی الحساب مربوطه خواهند بود.

5- اشخاص حقوقی مشمول مالیات ساخت و فروش، بایستی ضمن تنظیم و ارائه دفاتر و اسناد و مدارک مربوطه، نسبت به تهیه و تسلیم اظهارنامه موضوع ماده (110) قانون مالیات های مستقیم حداکثر تا چهارماه پس از سال مالیاتی و ابراز درآمد حاصله حسب مورد، ذیل «درآمد» یا «سایر درآمدها» اقدام نمایند.

بیشتر بدانید: ارسال صورتحساب الکترونیکی صورت وضعیت پیمانکاری به سامانه مودیان

6- اشخاص حقیقی مشمول مالیات ساخت و فروش بایستی تا آخر خردادماه هر سال حسب مورد فرم موضوع تبصره ماده (100) قانون مالیات های مستقیم و یا اظهارنامه موضوع ماده (100) قانون مذکور را تکمیل و تسلیم نمایند.

7- مودیان مشمول مالیات ساخت و فروش بایستی ضمن مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir با انتخاب «اینتاکد» مالیاتی «ساخت و فروش انواع ساختمان ها» نسبت به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی اقدام نمایند.

منبع

ارسال صورتحساب الکترونیکی با نرم افزار واسط مالیاتی مالیتور

بعنوان مودی حقیقی یا حقوقی می توانید به راحتی با نرم افزار مالیتور Malitor صورتحساب های خود را به سامانه مودیان ارسال کنید. در مالیتور محدودیتی در ثبت مودی ندارید و تاریخ انقضایی برای بسته های خریداری شده ندارید. از دریافت کلید ها، مراحل ثبت فاکتور، ارسال به کارپوشه، پرینت و استعلام همگی در مالیتور امکان پذیر است.

ارسال صورتحساب پیمانکاری و فروش، همچنین باقی الگوهای صورتحساب الکترونیکی با مالیتور فراهم است.

برای مشاهده مالیتور و تجربه کاربری آن فقط کافیست ثبت نام کرده و از شارژ رایگان استفاده کنید. بعد از ارسال رایگان صورتحساب تصمیم به خرید اعتبار بگیرید. جهت ثبت نام رایگان و ارسال رایگان صورتحساب الکترونیکی کلیک کنید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید